Filtre
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Kimonolar Büyük Bedenlere Göre Nasıl Tasarlanır? 

Japonların milli ve genel giysileri olan kimonolar 5. yüzyıldan itibaren Japonya ile Çin arasında başlamış olan yoğun kültür ilişkileri esnasında Çin geleneklerinden etkilenme yolunda ortaya çıkmıştır. Kimonolar kosode denilen iç çamaşırları niyetine kullanılmış olan giysilerden türetilmiştir. Geleneksel tüm kimono bedenleri standart tiptedir. Kimono giyen kişiler kendi bedenlerine uygun olan kumaşları katlayarak vücutlarına sarmaktadır. Kimonolar tek bir kumaş tipinden tasarlanmaktadır. Kumaş topları standart şekilde üretilmektedir. Kumaşların tamamı tek bir kimono yapmak için üretilmektedir. 

Geleneksel Kimonolar Hakkında Bilgiler 

Geleneksel kimono giysilerinin tamamı elde dikilmektedir. Kimono kumaşları bazen elde dokunup bezenerek üretilmektedir. Büyük beden yani 42 ile 60 beden arasında bulunan kimonolar pirinç kolası ile Yuzen boya tekniği ile üretilmektedir. Shibori ve el ile boyama teknikleri ile kullanılır. Değişik kullanım alanlarına göre resmi ve günlük yapıda kullanılmaktadır. Kadın kimonoları resmiyet derecesine göre kumaşın cinsine, rengine ve desenine göre belirlenmektedir. 

Büyük Beden Kimono Kumaşları Nasıl Üretilir? 

İpek kimonolar en çok tercih edilen ve en resmi kimonolar arasında bulunmaktadır. Günümüzde hem Japonya da hem de ülkemizde polyester kumaş kullanılmaktadır. Büyük bedenlerde 42 ile 60 fizik ölçülerinde kumaş bulmak için ısmarlama ürünler tercih etmek yerine büyük beden kumaş topu bulunduran alanları tercih etmek gerekmektedir. Kimono ürünleri oldukça çeşitlidir. Çok uzun boylu ya da iri yarı fizik ölçülerine uygun kişiler kimonolarını ısmarlama usulle yapmaktadır. Kadın kimonoları 10 bin ABD dolarının üzerine çıkabilmektedir. Kimonolar içlikler, bağları ve bel kısmına bağlanan obiler ile kullanılmaktadır. 

Özel Günlere Uygun Kimonolar 

Kimonolar özel günlere ya da mevsimlere uygun desenlerin, kumaşların seçilmesi, kimono aksesuarlarının ya da uyumu, gizli anlamlarına dikkat edilerek hiyokular giyilmelidir. Obi seçimleri ve kuşanmaları, diğer konular ise kimono kursları tarafından öğretilmektedir. Kimonolar hem bayan hem de erkekler tarafından spor dallarında giysi olarak kullanılmaktadır. Kimono fiyatları kumaşa göre tasarlanır. Profesyonel sumo güreşçileri de toplum önünde çıktıklarında giymeleri için özel ve büyük bedenlerde çeşitli desenlerde kimonolar giymektedir. Batılılaşma hareketleri üzerine Japonlar giyimlerinde serbest bırakılmışlardır. Japonya başta olmak üzere ülkelerde de yerli kıyafet olarak törenlerde kullanılmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.