Filtre
Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5 6 7

Küçük Beden Giyim Hakkında Bilgiler 

Giyim beden ölçüleri tablosu erkeklerde ve bayanlarda farklılık göstermektedir. Giyim bedenini bilerek doğru giyinmek bayanların fizik tiplerine uygun giysi bulmalarında önem taşımaktadır. Giyim bedenleri küçükten büyüğe göre XXS çok çok küçük, XS çok küçük, S küçük, M orta, L geniş, XL çok geniş, XXL çok çok geniş, XXXXL özel dikim ve battal beden olarak tasarlanmaktadır. Küçük beden(36-40) giyim ülkemizde sık tercih edilir. Ülkemizde bayan giyim de kullanılan giyim ölçüleri tablosu Avrupa standartlarına sahiptir. Her ne kadar standartlar olarak belirlenmiş olsa da tam olarak standart budur demek mümkün değildir. 

Avrupa Giyim Standart Ölçüleri 

Avrupa giyim sektörüne standart olarak giren Anglo- Sakson yani bilinen adıyla Amerikan giyim kriterleri gibi net ve açık olarak belirlenmemiştir. Değişken ölçülere sahip giyim tarzı mevcuttur. Dolayısıyla aynı beden değerinde olan bir gömlek, aynı kişilere geniş veya dar gelebilmektedir. Bayanların sık olarak rastladığı gömleğin uyup pantolon bedeninin vücuda oturmaması kıyafetlerin aslında bedenlere uyumlu olmadığını göstermektedir. Erkek giyim standartları, bayan giyim ürünleri ve çocuk giyim sektörü ürünleri gibi alanlar fark etmeksizin kazak, pantolon, ceket, mont, tişört, sweatshirt, eşofman, iç çamaşırı gibi tekstil ürünleri için de geçerli durumdadır. 

Ülkemizde Kullanılan Ölçüler Hakkında 

Elbise ölçüleri ise bedenler sıralamasında uygun olarak tasarlayan Avrupa herhangi bir standartı yakalayamamıştır. Küçük beden giyim ölçüleri 36, 38,40 arasında değişmektedir. Özellikle giyim piyasasında en çok tercih edilen 36, 38, 40 bedenler uluslar arası genel terimler tanımlamasına uymaktadır. Küçük beden(36-40) ürünleri sık tercih edilmektedir. ABD ‘de 38 beden giyen bir bayan ülkemizde bulunan ölçülere göre 40 beden giymek zorunda kalabilmektedir. Elbise standartlar açısından ölçüler değişmemekte olup sadece genel ortalama ölçülerinin daha fazla müşteriler tarafından tüketilmesi için bolluk rahatlık ölçüsüdür tarzında bir anlayış ile müşterilere empoze edilen daha çok spor tarzındaki giyim ürünlerinde uygulanan bir beden ölçüsü bulunmaktadır. 

Küçük Beden Bayanların Ölçümleri 

Bayanların bedenlerini ölçerken doğru şekilde sonuçlara ulaşmaları için mezuraları kaydırmadan düz tutmaları gerekmektedir. İnce kıyafetler giyinerek daha rahat ölçüler alınabilir. Çevreden yardım eden kişiler sayesinde beden en doğru şekilde ölçülebilir. Bel ölçüsü bağlamadan bel çevresini boydan boya ölçmek gerekmektedir. Göğüs ve basen ölçülerinde en geniş yerden boydan boya ölçülmesi bedenin belirlenmesinde ideal olmaktadır. 

Küçük Beden Olmanın Avantajları 

Küçük beden giyinen bayanların kıyafet bulması çok kolay olmaktadır. Ayakkabı numaraları da beden ölçüsüne göre belirlenmektedir. Bayanların beden ölçüleri iki beden arasında kaldığında her zaman küçük olan bedeni tercih etmeleri önerilmektedir. Küçük beden(36-40) fiyatları genel fiyatlarla aynıdır. Göğüs kup ölçümü, bel ölçümü ve iç bacak kısmının ölçümleri sonucunda beden tablosu ortaya çıkmaktadır. Bayanların korsajlı ürünler tercih ederken göğüs altı kısımlarını ölçmeleri gerekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.